KIA Forte 1.6L GDI 7AT FWD (201 HP)
2018–2021
198
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 198bhp |
| Power | 147.8kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |