KIA Forte 2.0 6MT (147 HP)
2016–2018
147
bhp
Power
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 147bhp |
| Power | 109.6kW |
| Torque | 179Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1275kg |
| Boot Capacity | 422L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P 195/65 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |