KIA Forte 2.0L 7AT (147 HP)
2021–
145
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108.1kW |
| Torque | 179Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1319kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |