KIA Forte 2.0L CVT FWD (147 HP)
2018–2021
147
bhp
Power
35
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 147bhp |
| Power | 109.6kW |
| Torque | 179Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |