KIA Forte 2.4L DOHC 6AT (173 HP)
2009–2013
173
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2359cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 129kW |
| Torque | 228Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1315kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |