KIA K5 1.6L T-GDI 8AT AWD (180 HP)
2020–
178
bhp
Power
31
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4905mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1428kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/65R16 95H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |