KIA K5 GT 2.5L T-GDI 8AT (290 HP)
2020–
286
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2497cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213.3kW |
| Torque | 422Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 59L |
Dimensions & Weight
| Length | 4905mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/40R19 94W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |