KIA K7 / Cadenza 2.4L 6AT FWD (180 HP)
2013–2016
178
bhp
Power
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2359cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 133kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4966mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |