KIA K7 / Cadenza 3.3L V6 GDI 6AT FWD (293 HP)
2013–2016
293
bhp
Power
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3342cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 293bhp |
| Power | 218.5kW |
| Torque | 346Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4966mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1665kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |