KIA K7 / Cadenza 3.5L V6 GDI 6AT FWD (290 HP)
2013–2016
286
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3470cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213kW |
| Torque | 338Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4966mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2845mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |