KIA Kia Carnival 3.5L V6 8AT (290 HP)
2025–
287
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3470cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 287bhp |
| Power | 214kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5156mm |
| Width | 2266mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 3091mm |
| Boot Capacity | 1138L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P235/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Disc |
| Rear Brakes | Solid Disc |