KIA Kia Joice 2.0L 16V 5MT FWD (139 HP)
1999–
137
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 137bhp |
| Power | 102kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 15.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4570mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1640mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
| Boot Capacity | 164L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70/R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |