KIA Kia Picanto - 3 doors 1.0L 5MT FWD (69 HP)
2011–
68
bhp
Power
14.4
s
0–100 km/h
95
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.4s |
| Top Speed | 153km/h |
| Top Speed | 95mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3594mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2385mm |
| Kerb Weight | 820kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/60R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |