KIA Kia Picanto 5 doors 1.25L 4AT FWD (85 HP)
2011–
83
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3594mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2385mm |
| Kerb Weight | 950kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70 R 13 S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |