KIA Kia Picanto 1.2L 5MT FWD (84 HP)
2021–
83
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 61.8kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3594mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 86T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drum |