KIA Kia Rio 3 Doors 1.4L CRDi 6MT FWD (90 HP)
2012–
89
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1396cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4046mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1293kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |