KIA Kia Sorento 2.2L CRDI 6MT AWD (200 HP)
2014–
197
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2199cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1821kg |
| Boot Capacity | 606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |