KIA Kia Soul 1.6L 6MT (138 HP)
2012–
135
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 135bhp |
| Power | 101kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4120mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1212kg |
| Boot Capacity | 547L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |