KIA Kia Stinger 2.0L 8AT AWD (255 HP)
2017–
252
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 252bhp |
| Power | 187.6kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2906mm |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |