KIA Kia Stinger 2.0L 8AT RWD (255 HP)
2017–
252
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 252bhp |
| Power | 187.6kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2906mm |
| Kerb Weight | 1717kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |