KIA Niro Plug-In Hybrid 1.6L GDI PHEV 6AT FWD (141 HP)
2018–
104
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
180.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1580cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 104bhp |
| Power | 77.2kW |
| Torque | 147Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 180.9mpg |
| Combined | 1.3L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4356mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1579kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |