KIA Niro 1.6L GDi 6AT FWD (139 HP)
2016–2019
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 4.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4356mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1409kg |
| Boot Capacity | 722L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |