KIA Opirus/Amanti 3.3L V6 5AT FWD (234 HP)
2007–2010
231
bhp
Power
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3342cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 231bhp |
| Power | 172kW |
| Torque | 304Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5001mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1695kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |