KIA Opirus/Amanti 3.5L V6 5AT (203 HP)
2003–2007
200
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149kW |
| Torque | 298Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 16.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4978mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1797kg |
| Boot Capacity | 439L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |