KIA Picanto 3 doors 1.2L 5MT FWD (85 HP)
2015–2017
84
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 62.5kW |
| Torque | 94Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3594mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2385mm |
| Kerb Weight | 835kg |
| Boot Capacity | 20L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/60R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |