KIA Picanto 5 doors 1.0L MPI 5MT FWD (67 HP)
2017–2020
66
bhp
Power
14.3
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 66bhp |
| Power | 49.3kW |
| Torque | 96Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.3s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3594mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 958kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |