KIA Picanto 5 doors 1.0L T-GDI 5MT FWD (100 HP)
2017–2020
99
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3594mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 993kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |