KIA Picanto 5 doors 1.2L 4AT FWD (85 HP)
2015–2017
84
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 62.5kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3594mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2385mm |
| Kerb Weight | 885kg |
| Boot Capacity | 201L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/60R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |