KIA Picanto 5 doors 1.2L MPI 4AT FWD (84 HP)
2017–2020
83
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 61.8kW |
| Torque | 122Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3594mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 983kg |
| Boot Capacity | 255L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |