KIA Picanto 1.0L 16V 5MT FWD (61 HP)
2004–2007
60
bhp
Power
16.4
s
0–100 km/h
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 60bhp |
| Power | 45kW |
| Torque | 86Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.4s |
| Top Speed | 150km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3500mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2370mm |
| Kerb Weight | 836kg |
| Boot Capacity | 156L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/60R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |