KIA Picanto 1.1L 16V 5MT FWD (65 HP)
2007–2011
64
bhp
Power
15.1
s
0–100 km/h
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1086cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 97Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.1s |
| Top Speed | 154km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3536mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2370mm |
| Kerb Weight | 852kg |
| Boot Capacity | 156L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |