KIA pro_cee’d GT 1.6 GDI 6MT (205 HP)
2013–
201
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1591cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 264Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4310mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1359kg |
| Boot Capacity | 379L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/40 R18 92Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |