KIA Pro cee'd 2.0L CRDi 6MT FWD (140 HP)
2007–2013
138
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1991cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4249mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |