KIA Rio 5 doors 1.1L CRDi 6MT FWD (75 HP)
2011–2016
74
bhp
Power
16.1
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
65.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1120cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.1s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 65.3mpg |
| Combined | 3.6L/100km |
| Urban | 3.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.3L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4046mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1191kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |