KIA Rio 5 doors 1.25L GSL 5MT FWD (85 HP)
2011–2016
84
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4046mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1104kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |