KIA Rio 5 doors 1.4L GSL 4AT FWD (109 HP)
2011–2016
107
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1396cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4046mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1093kg |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |