KIA Rio Sedan 1.4L 5MT (97 HP)
2009–2011
96
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1339cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 96bhp |
| Power | 71.4kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1045kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P175/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |