KIA Rio 1.2L 5MT (84 HP)
2020–
83
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1248cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 61.8kW |
| Torque | 122Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2581mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |