KIA Rio 1.4L 6MT FWD (77 HP)
2016–2018
76
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
67.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1396cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 76bhp |
| Power | 56.6kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 67.2mpg |
| Combined | 3.5L/100km |
| Urban | 4.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4064mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2581mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |