KIA Rondo 2.7L V6 DOHC 5AT (185 HP)
2008–2013
183
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2656cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 183bhp |
| Power | 136.1kW |
| Torque | 247Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4547mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1562kg |
| Boot Capacity | 898L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |