KIA Sorento (US) 2.4L 6AT FWD (185 HP)
2018–
183
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2359cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 183bhp |
| Power | 136.1kW |
| Torque | 241Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1728kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |