KIA Sorento (US) 3.3L V6 8AT AWD (290 HP)
2018–
286
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3342cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 286bhp |
| Power | 213.3kW |
| Torque | 342Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1800kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |