KIA Sorento 1.6L T-GDI 6AT (230 HP)
2020–
227
bhp
Power
Engine
| Power | 227bhp |
| Power | 169.2kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Boot Capacity | 178L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |