KIA Sorento 1.6T GDI PHEV 6AT 9261 HP)
2020–
175
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Plug-in Hybrid |
| Power | 175bhp |
| Power | 130.2kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1715kg |
| Boot Capacity | 187L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |