KIA Sorento 2.0L T-GDI 8AT FWD (240 HP)
2017–2020
237
bhp
Power
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Boot Capacity | 606L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R19 101H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |