KIA Sorento 2.2L 8AT (202 HP)
2020–
199
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2151cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 199bhp |
| Power | 148.6kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2814mm |
| Kerb Weight | 1715kg |
| Boot Capacity | 187L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |