KIA Sorento 2.4L 16V 5MT AWD (139 HP)
2002–2006
137
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2351cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 137bhp |
| Power | 102kW |
| Torque | 196Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 168km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 14.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4570mm |
| Width | 1860mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1838kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/75R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |