KIA Sorento 3.5L V6 4AT AWD (195 HP)
2002–2006
192
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
19.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3497cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 192bhp |
| Power | 143kW |
| Torque | 294Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.8mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1917kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |