KIA Sorento 3.8L V6 6AT AWD (262 HP)
2006–2009
262
bhp
Power
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3778cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 262bhp |
| Power | 195.4kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4590mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1946kg |
| Boot Capacity | 898L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |