KIA Soul EV EV 201 HP FWD (150 Kw)
2018–
198
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 198bhp |
| Power | 147.8kW |
| Torque | 395Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4196mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1600mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1685kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |